20
May
2011
0

barış bıçakçı’nın muhteşem çaresizliği.

bazen durup düşünüyorum, bu hızla hayatımın sonuna kadar hiç durmadan okusam bile yeryüzünde yayınlanmış kitapların yüzde birini bile okuyamam. çok fazla şey hakkında hiç bir fikrim olmadan öleceğim muhtemelen ve bu moral bozucu düşünce bu blogun kuruluş amacı olan kitap sevgisini baltalıyor gibi görünse de aslında tam tersine okuduğum kitaptan maksimum kazanım elde etmeme de yaramıyor değil.
barış bıçakçı okuduğunuz için şükredeceğiniz bir yazar mesela. türkçe bilmenin bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorsunuz kitaplarını okurken. tabii bu mutluluğu sağlamada devlet bahçeli ve nihat doğan’dan sonra geliyor ama olsun.
barış bıçakçı ismini google’a yazdığınızda çıkacak bilgiler bu blogda yer kaplamaz (okuyucusunu araştırmaya yönlendiren blog!) ama yine de kendisinin 1966 yılında adana’da doğduğunu ve ankara aşığı bir öykücü / romancı olduğunu bilmek önemli kanımca.
baharda yine geliriz ile başlayıp, aramızdaki en kısa mesafe ile devam eden ve bizim büyük çaresizliğimiz ile zirve yapan barış bıçakçı maceramı aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:
image002
işbu grafik mert’le barış bıçakçı konusuyla ilgili mailleşmelerimiz içi hazırlanmış olup buraya aktarılmıştır.
 
okurken yüzünüzde yumuşak gülümsemeler, kalbinizde pırpır hisler ve burnunuzda temiz sabun aromalı nevresimlerin kokusu kalıyor. sabah köprü trafiği, öğlen ofis dırdırı, akşam dizi tantanası çekmeden oturup bir solukta okuyuveriyorsunuz, zaten barış bey yazması gerekenden çok daha az yazıyor bence, ama her şey o kadar yerli yerinde ve yeterli ki aslında bir yandan da.
IMG00076-20110518-2107hayatımda gördüğüm en güzel kapak tasarımı da bu kitabın oluyor.
hali hazırda filmi de çekilmiş olan ve bu üçlü içindeki tek roman olan bizim büyük çaresizliğimiz’de insan ister istemez otobiyografik öğeler arıyor, ender ile çetin’den birisi barış bey’in en azından bir kısmını temsil ediyor olabilir mi merak ettiriyor, nihal’i filmde kimin oynadığına bakmadan gözünüzde canlandırasınız geliyor. iki erkeğin böylesine samimi bir bağ ile birbirine bağlanması gerçekte nasıl karşılanır düşünmeden duramıyorsunuz.
ankara romanın bir karakteri olup aklınızı alıyor, o meşhur mutfaklarına girip ender ile çetin’in domatesli pilav yapasınız geliyor.
bilmiyorum, bu kadar iyi bir roman hakkında iyi bir yazı yazacak kadar yetkin değilim sanırım, diyebileceğim en önemli şey, barış bıçakçı’yı okumayan çok şey kaçıracak olabilir en fazla.
bir de şu var ki, bu cümleye sarılıp ağlayasım geliyor okudukça:
” sana doğru yuvarlanan yumağın kedisiyim ben.”

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Kırmızı Saçlı Kadın – Bir garip Orhan Pamuk Romanı
Ufak bir Stefan Zweig Maratonu
Hikayede – Oldukça – Büyük Boşluklar Var
Bize Kalsa Böyle Geçerdi Akşamlar
  • sfk

    tam da gülş, senden bir kitap listesi isteyebilirmiyim die sormayı düşünürken bu bloga rastlamak efsane oldu 😀

  • gülş grafiğiniz beni benden aldı =))

  • sfk: o zaman takipte kal dostum 🙂

    ms galt: el emeği göz nuru bebişim!