23
Tem
2011
0

seduction of helen

yaz mevsimi çok zor bir mevsim. oturup kitap okumak istedikçe terliyorsun, uzanıp okumak isteyince dirseklerin acıyor falan filan. ama bu baş ucundan kitabını eksik etmeyenleri vazgeçirmiyor sevgili dostlar (vazgeçmek birleşik yazılır dimi??). yavaşlasak da durmamaya çalışıyoruz en azından.
son iki haftadır sanırım durmadan çantamda gezdirerek ve bir hayli yavaş bir tempoyla yerdeniz büyücüsünü okumaktayım. blogumuzdaki harry potter ve ursula le guin hayranlığı belki de bu iki edebiyat fenomenine ilgisi olmayanları kusturacak boyuta gelmiş olabilir ama burası bizim çöplüğümüz olduğundan mütevellit ötüyoruz efenim durdurulamıyoruz (agresife bağlayacak gibi yapıp çaresize bağlamak).
ursula hanım teyze’nin 1929 doğumlu olduğu bilgisine bugün haiz olduk, kadın yazmış arkadaş. j.k. rowling hiç bir zaman inkar etmiyor evet yerdeniz’den esinlendiğini ama gerçekten benzeşen o kadar çok faktör var ki insan ister istemez her şeyi birbiriyle özdeşleştiriyor. gerçi koskoca serinin daha bir cildini bile tamamlamadan ahkam kesmem doğru olmaz ama hep böyle bi harry potter gölgesinde okuyor gibiyim güzelim eseri o biraz canımı sıkıyor.
fantastik edebiyat çok acaip aslında, olabilecek her şey oluyor, kitapların çoğunda belirli bir şablon olduğunu biliyorum ama bir kere başladım mı da vazgeçemiyorum. 
bu konuyla ilgili en çok kendimle gurur duyduğum iki nokta ise: 1. twilight okumamış olmak. 2. lord of the rings’i filmler ortaya çıkmadan önce okumuş olmak.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Hafta ortası molası: Bazı güzel kitaplar
Arrival’ı anlama kılavuzu: Kullandığımız dili değiştirmek bizi de değiştirir mi?
Amerikana – uzaklardan gelen güzel roman
[Güncellendi] Müjdeler olsun: Yepyeni bir Harry Potter kitabı geliyor