6
Ağu
2011
0

her temas iz bırakır.

behzat ç’yi bitirdim ama yazmadım ben dimi sahi? hemen anlatayım güzellerim. emrah serbes’le aynı on yıl içinde doğmaktan ötürü acaip gururluyum öncelikle onu belirtmek isterim. basite kaçmadan o kadar akıcı ve sade yazmış ki kitabı okuduğunuzu hissetmiyorsunuz. tabii bunun bazı sebepleri var, karakterleri temel olarak tanıyordum. ama açıkçası dizide kurgulandığından daha farklı kitapta bir takım şeyler. dizinin kurgusunda da emrah serbes’in parmağı olduğu için çiğ ya da yavan gelmiyor hiç bir şey, sadece basitçe farklı.
ankara’yı detaylı olarak bilmediğime çok yandım kitabı okurken. ve istanbul’da yaşamadan habire istanbul’dan bahseden romanlar okumak zorunda kalanların halini biraz anladım. ama mesela auster de durmadan new york’u tarif eder ya, ona kıl olurum ben ama ankara’ya olmadım. ne biliym.
buralarda bir takım spoiler’lar olacak, alınmaca gücenmece olmasın sonra.
son hafriyat’ı okumam lazım asıl olaylar orada kopacak biliyorum ama her temas iz bırakır’da akbaba’nın yaşlı olması, hayalet’in biraz daha geri planda olması ve eda’nın daha erkeksi hatta ayıp olmasın ama kıro bir kız olması gibi detaylar beni çok şaşırttı. tabii savcı esra’nın kitapta yer almadığını önceden bilmesem en çok buna şaşırırdım kanımca.
spoiler akımı burada sona ermiştir.
ama kesinlikle şöyle bir durum var ki emrah serbes romanları yazıp bitirdikten sonra keşke şuna şu kısmı da ekleseydim dediği şeyleri dizinin öyküsüne ekleme şansı bulan bir yazar olarak çok şanslıdır. çünkü bir çok film / dizi edebi eserin zayıf bir hayaletinden ibaretken behzat ç dizisi romanları okuyanları kesinlikle tatmin edebilecek güçtedir.
izlemeyenlere bu söylediklerim muhtemelen anlamsız geliyordur ama sezar’ın hakkı sezar’a gitmeli. bir de çok merak ediyorum 216 sigarası hala satılıyor mu? satılıyorsa şayet, behzat komserimin şerefine bir dal tellendirmezsem bana da gülş demesinler.

ekleme: okumaya karar verdiyseniz 32’li tuvalet kağıdına dikkat edin diyorum.

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Hafta ortası molası: Bazı güzel kitaplar
Başım, “Deliduman”
Demli Çay, Emrah Serbes ve Son Hafriyat
Bulut Atlası