20
Kas
2011
0

Ursula K. LeGuin’in, Terry Bisson’la söyleşisinden..e

Terry Bisson: İlk Yerdeniz romanınızda (1968) bir büyücülük okulu vardı. Bazı eleştirmenler Bilimkurgusal güçleirnizi ahlaka aykırı kullanarak 30 yıl geleceğe gidip fikri J. K. Rowling’den aşırdığınızı öne sürüyorlar. Reddediyor musunuz bu görüşü?
Ursula K. LeGuin: Susma hakkımı kullanayım

Yaban Kızlar kitabının sonunda yer alan söyleşiden…

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

[Güncellendi] Müjdeler olsun: Yepyeni bir Harry Potter kitabı geliyor
J.K. Rowling’den Gerçek Bir Roman: Boş Koltuk
Harry Potter’ı yeniden okumak için çok geç olmadığına işaret eden 5 neden
Duyduk duymadık demeyin, Boş Koltuk geliyor!
  • Kitap çok güzeldi, ayrıca o söyleşi ve makale de on numaraydı. Ama en çok şaşırdığım macbook prosu olmasıydı Ursula’nın 🙂 Ha ayrıca Harry Potter için neler diyor öyle yahu insan üzlüyor yine de 🙂

  • açıkçası makaleyi tamamen bitirmedim =) ya da sondaki şiirleri okumadım. bu bölümü okur okuma paylaşıvermiştim. ama J.K. konusunda söylediklerinde haklı, hele de harry potter fikrinin alenen beyanen yerdeniz büyücüsü’nden “esinlendiği” ortadayken… bi de röpörtajın öncesindeki makalede sürekli amazon’a giydiriyor, orda da sırf çok satan potansiyeli görüldüğü için ve hedef kitlesi daha kalabalık olduğu için, harry potter’lara yayıncıların tolkien’in eserlerinden daha fala ilgi gösterdiği söyleniyor (en azınan ben böyle anladım). burda da baya haklı bence. çok seviyorum harry potter’ı, j.k. gözümde azize filan gibi bişey. ama yine de istemeye istemeye de olsa kitabın haklarını warner bros’a sattığı gerçeğini değiştirmiyor. az biraz paragöz o da.

    (bilenmiş miyim ne =) )