19
Oca
2012
0

3 boyutlu otobiyografiler

“Written Portraits” (Yazılı Portreler) isimli çalışma, otobiyografik kitaplardan oluşan bir seri. Anne Frank, Vincent Van Gogh, Louis Van Gaal ve Kader Abdolah’ın otobiyografileri, Hollandalı Van Wanten Etctera reklam ajansı tarafından düşünülmüş. Fikir babaları olan Markus Ravenhorst ve Maarten Reynen, kitapları Hollanda Kitap Haftası için tasarlamışlar. Sanat çalışmasını ise Souverein Whereby şirketi yürütmüş.
Posterlerdekiler kimler diye soranlar olabilir. Anne Frank’i içimizi sıkan “Anne Frank’in Günlüğü” kitabından hatırlarsınız. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi’lerden saklanan genç kız, yakalandıkları zamana kadar sürekli günlüğüne yazmıştı. Ondan mütevellit, kitabı da bir yerde otobiyografi sayılır. Vincent Van Gogh da kulağı delik bir sanatçı abimiz. Kendisinin otobiyografisi olduğuna dair Gugıl amca bana bir sonuç vermedi ama, bittabii bir çok biyografi yazılmış hakkında. Louis van Gaal ise meşhur bir Hollandalı Teknik Direktör olup, İngilizce adıyla Biography and Vision isimli bir otobiyografisini yazmış. Abi neden buna ihtiyaç duymuş diye soracak olursanız, Mert ve Gülş daha iyi bilir tabii ki de ama, internetten öğrendiğim kadarıyla, 2002’de Dünya Kupası’nı kazanamamaları yüzünden böyle bir harekete ihtiyaç duymuş. Son olarak Kader Abdolah abi de, İran asıllı, Felemenkçe yazan bir Hollandalı yazar imiş. Asıl adı Hossein Sadjadi Ghaemmaghami Farahani imiş, ama mahlas olarak Kader Abdolah’ı kullanıyor. Tabii ki Müslüman cemaatiyle ilgili, mesela “Cami” adında filan kitapları var ve bir sürü de ödüle layık görülmüş kitapları. Yine bir otobiyografik veriye rastlayamadım ama, onun hakkında da yazılmış bir biyografi kitabı mevcut.
Kaynak: designboom (Sayfadaki yorumlarda “Tam anlamıyla Facebook ehe” diyenler olmuş, onları bu platformdan kınamak istiyorum.)
Louis van Gaal
 
Vincent Van Gogh
Anne Frank
Kader Abdolah
  • BA

    kitaplar çok güzelmiş. bence amacına ulaşır bu kitaplar; bende bile fuara katılma isteği doğdu 🙂

  • Çok çok yaratıcı olmuş. Baş ucumuzdaki rafta bir Anne Frank olsa, gülümsese bize fena mı olur yani? 🙂

  • Sayın BA, tam ben güncellediğim sırada sizin yorumunuzun maili geldi de, muhtemelen Kader Abdollah’la ilgili olan kısmı okumamış olabilirsiniz. O yüzden yazıyı bir kez daha okumak ister misiniz? Acaba?