6
May
2012
0

Think Different

Fenerbahçe Piramit’deki internet kafede tüm bilgisayarlardan farklı olarak bir tanesi vardı ki, salona ilk girişinizde, ıskalamanız mümkün değildi. Diğerleri gibi beyaz, büyük tüplü bir ekranı ve kasası yoktu, aksine yeşildi ve içi gözüküyordu. Farklıydı ve ben de onun başına geçmek için diğerleriyle yarışmıştım o gün. Anlamaya çalışmıştım, pek kullanamamıştım ama gerçek anlamda aşık olmuştum ve o günden sonra o elma işaretinin peşinden gittim diyebilirim. Hangi dükkanda karşıma çıkarsa çıksın, standın başında mutlaka bi 5-10 dakika geçirdim. Ürünlerini denedim, kurcaladım, hayran hayran baktım ve çoğunlukla da benim olmalarını hayal ettim.
Bana tattırdığı bu ”ilk bakışta aşk” hissinin bir tesadüf olmaktan çok uzak, aksine her hamlesi ve saniyesi usta bir sanatçı edası ile tasarlanmış olduğunu gösteren bir kitap oldu, bu sabah -sonunda- bitirebildiğim Walter Isaacson’un Steve Jobs biyografisi.
Domingo yayınlarından çıkan bu yaklaşık 600 sayfalık kitap, ülkemizde de bütün dünya ile hemen hemen aynı zamanda okuyuculara sunuldu, Steve Jobs’un aramızdan ayrıldığı 5 Ekim 2011 tarihini takip eden günlerde. Apple’ın kültüründe var aslında karşılaştırma, daha iyi olduğunu iddia etme ve iddialı olma… O yüzden ben de Walter Isaacson’un Steve Jobs biyografisini, yine aynı dönemde alıp da okumaya çalıştığım fakat yarısında bırakmak zorunda kaldığım Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Michael Moritz’in ”Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı” kitabıyla karşılaştırma ihtiyacı hissettim. Michael Moritz’in kitabı ne kadar teknik bilgi, bilgisayar mühendisliği dili ile doluysa, Walter Isaacson’un biyografisi ise bir o kadar sade ve akıcı. Steve Jobs’un nasıl bir insan olduğunu, neler başardığını, neler başaramdığını gayet güzel bir zaman akışı içerisinde sunan Isaacson, kitabın hiçbir yerinde okuyucusunu kaybetmiyor. Aksine ilgilerini her zaman en üst seviyede tutuyor ve verdiği örnekler ile birlikte okuyucuyu hikayenin içine daha da fazla çekmeyi başarıyor.
Kronolojik olarak, Apple’ın geçirdiği tüm evreleri görmek ve o anları tekrar yaşamak kendini benim gibi bir ”fanboy” olarak tanımlayanlara, tahmin ediyorum ki çok büyük bir haz verecektir. Apple’ın  kuruluşunu, Steve Wozniak’ın dehasını, Apple II’yi, Lisa’yı ve sonrasında tüm dünyayı değiştirecek olan Macintosh’u, 1984 reklamını, şirketin tavan yaptığı yılları ve aynı şekilde dip yaptığı anları, Steve Jobs’ın Apple’dan ayrılmak zorunda kaldığı yılları, başlı başına bir kitaba konu olabilecek Pixar macerasından, şu anda bu yazıyı yazarken kullandığım bilgisayarın tasarlanması ve satışa konulmasına kadar, merak ettiğiniz herşeyi bulabileceğiniz harika bir başucu kitabı bırakmış bize Walter Isaacson.
Peki bu kitabı bu kadar iyi yapan şey sadece Walter Isaacson’un dili ve yazarlık yeteneği mi? Bu kitabı piyasadaki onlarca Steve Jobs biyografisinden ayıran ve özel bir yere koyan şey, şüphesiz ki Steve Jobs’un özel isteği ile bu kitabın yazar Isaacson tarafından kaleme alınmış olmasıdır. Bir ürünün mükemmel olması için, firmanın yaratılıştan müşteriye ulaşmasına kadar olan süreçte, uçtan uca tam bir kontrolünün olmasını savunan Steve Jobs, bu kitap için Walter Isaacson ile ilk görüşmelerinde ”Bu senin kitabın, hatta okumayacağım bile”  demesi ve ilerleyen süreçte insanları, düşmanlarını ve eski kız arkadaşını bile yazar ile konuşması konusunda teşvik etmesi, bu kitabı neden okumak zorunda olduğunuz konusunda size bir fikir verebilir.
Yaptıkları ve başardıkları için, her zaman mükemmel ürünü aradığı için ve başarılı olmak için farklı düşünmenin zorunlu olduğunu tüm dünyaya kanıtladığı için Steve Jobs’a her zaman için minnettar kalacağım. Ve bu insanın en kişisel anlarını, en çekilmez anlarını, yaptığı hataları, pişmanlıklarını, kaprislerini, özetle nasıl bir insan olduğunu 600 sayfa boyunca okuyucu bir an bile kaybetmeden anlatabildiği için de Walter Isaacson’a.
Son bir şey, Think Different reklamı, daha önce seyretmediyseniz, buyrun:

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Chris Hadfield’dan enfes bir otobiyografi: Bir Astronotun Dünya’da Yaşam Rehberi
Hemingway’i stalk’lamak.*
  • mimlendiniz:)

  • yaşamöykülerini zaten çok severim. böylesine başarılı, hayatı dolu dolu geçmiş bir insanı okumak ayrı bir deneyim olcak benim için..

  • Steve jobs’un hayatini cok merak etsem de, bizim de kituphanemizde bulunan “ve strve jobs…” kitabina elim gitmiyordu bir turlu. Ama bunu okuyacagim. Cok guzel bir yazi olmus, ellerine saglik dostum!

  • @maviumut Mimlendik mi? Nasıl yani? 🙂

    @Buket Gerçekten de öyle. Çok farklı yaşamış, çok fazla şey başarmış bir insanın hayatı olunca ayrı bir keyif veriyor.

    @Eda “Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı” kitabını hiiiç tavsiye etmiyorum gerçekten. Teşekkürler dostum. 600 sayfa biraz iddialı ama okunmalı gerçekten de 🙂 Belki sen de Apple konusunda bizim tarafa geçersin okuduktan sonra 😛

  • @Mert mimlenme olayını bilmiyor anlaşılan, ben blogumuz adına teşekkür ediyorum, mert’e açıklama görevini de üstleniyorum 🙂 en kısa zamanda bakılacak mime de 🙂