12
Ağu
2012
0

Bodrum Yarımadası’nda Yeni Bir Kitabevi: Librum

Birkaç hafta önce babam bahsetmişti “Yalıkavak’ta çok güzel bir kitabevi açmış, haberin olsun da gelince ziyaret et,” diye. O zamandan beri adı nedense aklımda Librium diye kalmış, ancak adı aslında Librum olan (Latince kitap demek) bu kitabevi, galeri ve kafe olarak hizmet veren mekanı dün nihayet gezebildim. Giderken resmen oyuncakçıya giden bir çocuk kadar heyecanlı ve mutluydum, hayal kırıklığına da uğramadım içeri girdiğimde.

Ressam Şükran Bayraktar’ın açtığı Librum hizmet vermeye başlayalı iki ay olmuş henüz, ama benim orada olduğum süre boyunca, hava çok sıcak olmasına rağmen ziyaretçisi eksik olmadı. Bir kere çok özenilmiş ancak özenin göze sokulmadığı, ayrıntıların gözlere ziyafet verdiği bir alan. Sanat dolu içerisi, tablolar, heykeller, güzel sözler serpilmiş her bir köşesine. Kafesindeki bazı masalar eski Singer dikiş makinalarından bozma, sandalyeler farklı farklı, limonatası ve kahveleri enfes. Çalışanı güler yüzlü ve sizi rahat ettiriyor.

Gelelim kitaplara… Baştan uyarayım, çok zengin bir kitap seçkisiyle karşılaşmadım, alan çok büyük değil, ortada sergilenen kitapların yanı sıra, mekanın iki yanındaki raflarda pek çok alanda kitap var. Ama bana biraz az geldi. Yeni çıkan kitaplara bakınırken gözüme takılan, Metis Yayınları’ndan çıkan ve Yiğit Değer Bengi’nin hazırladığı 1002. Gece Masalları kitabını da azıcık inceleyince hemen almaya karar verdim.Türkçe edebiyatta bir ilk gerçekleştirilmiş ve Fantastik öyküler seçkisi yapılmış, Nazlı Eray’dan İhsan Oktay Anar’a, Sadık Yemni’den Barış Müstecaplıoğlu’na pek çok harika yazarın öykülerine yer verilmiş. Fantazi ve bilimkurgu türüne çok yakın olmayan ben bile çok heyecanlandım ve eve gelir gelmez okumaya başladım. Nazlı Eray’a bir kere daha hayran olduğumu da belirtmeden geçemeyeceğim, “Harita” isimli öyküsü çok güldürdü beni.

Librum’a geri dönecek olursak, kitabımı seçtikten sonra soluklanmak için kafesinde leziz bir espresso üstüne limonatamı içtim, sakin bahçesi her ne kadar yandaki işletmede süregelen tadilat nedeniyle biraz gürültüye bulansa da beni rahatsız etmedi. Çıkarken azıcık daha tablolarla gözlerimi şenlendirdim ve bu güzel mekana daha pek çok defa uğrayacağımı bilmenin mutluluğuyla oradan ayrıldım.

İletişim Bilgileri: Yalıkavak İş Merkezi no:10 Bodrum, Muğla
Telefon: (0252) 3853982