17
Tem
2013
1

Yanlışlıkla dünyanın öbür ucuna uçan çocuk

John Boyne’un yazdığı “Yanlışlıkla dünyanın öbür ucuna uçan çocuk,” Oksa Pollock’tan sonra okuduğum ikinci çocuk kitabı bu ara. Hatta annem “aa bu yazar çok iyi, dur bunu ben yazayım” diyerek kitaba el koymasaydı, Radikal Kitap’a Oksa’yı değil bunu yazacaktım. Neyse kısmet değilmiş.
Efendim kitabın kahramanı Barnaby Brocket adlı, doğduğu andan itibaren uçmaya başlayan küçük bir çocuk. Avustralya’da, Sidney’de yaşıyor kendisi ve tek arzusu mümkün olandan da fazla “normal” bir yaşam sürdürmek olan bir aileye sahip ne yazık ki. Anne ve babası, küçükken yaşadıkları bazı travmalar sebebiyle, mümkün olan en ot yaşamı sürmeyi arzuluyorlar. “Normal” kriterleri arasında operaya gitmemek, mümkünse uzaya keşfe filan gitmemek, hatta Sidney’nin dışına bile çıkmamak gibi öğeler var.
Müthiş bir metafor bu hikaye. Aklı bir karış havada olan çocuklarını normalleştirmek için beyhude bir çaba içinde olan anne baba, başarısızlıklarının sembolü olan çocuklar… Hem Barnaby’nin, hem de abisi ve ablasının anne baba ağacından çok uzağa düşmesi sevindirici bir ayrıntı. Tabii onların uçmak gibi  yetenekleri yok ama, kardeşleri Barnaby’ye destek olmaları, onun “farklılıklarını” bir sorun gibi görmemeleri, daha çok “ilginç ve eğlenceli bir durum gibi görmeleri beni çok duygulandırdı. İnsanın hayatta bazen anne babası hayal kırıklığı yaratabilir ama kardeşler her zaman yanıbaşınızdadır çünkü.
Küçük çocuklar “normal olmamak” için teşvik edilmeli bence. Normal denen şey müthiş sıkıcı çünkü. Anne babalar “normal” yolu çekerek üşengeçlik gösteriyorlar. Yaratıcı ve farklı bir birey yetiştirmektense, kendi anne babalarının kullandığı yöntemlerle, mümkün olan en az eforu harcayarak yetiştiriyorlar çocuklarını. Bu özellikle de kız çocukları için böyle. İşte bu yüzden, bu kitabı tüm çocuklar okumalı. Hatta anne ve babalar da okumalı ki, “aman bu çocuk kitabını ne okiycam yea” diyemeyecekleri kadar ilginç ve eğlenceli bir kitap bu.

 

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

küçük kadınlar
 • Ben de okumalıyım. Çok tatlı bi’şiy.

 • Merhabalar,
  Bloğunuzu yeni keşfettim ve çok beğendim :))))
  Sizi izlemeye aldım, bana da beklerim,
  http://fatoscatadlar.blogspot.com/
  Güzel paylaşımlarda tekrar görüşmeyi diliyorum.
  İzmir’den kucak dolusu sevgiler…

 • Çocuk kitabı demişken, bunu önermeden geçemeyeceğim, zira neredeyse hayatımı değiştirmiş bir kitaptır:
  Kumkurdu (Sandvargen) – Åsa Lind

 • Bu ara İskandinav yazarlara karşı bir sempatim var zaten. İsabet oldu =) Teşekkürler tavsiye için VioletWhisper. Sevgiler…