13
Ağu
2014
0

Bundle: Bir Demet Dijital Haber Kaynağı

Okumak şüphesiz ki benim en sevdiğim aktivite. Ama artık gün içerisinde olan bitenleri takip edip  farklı kaynakları okuyabilmekte inanılmaz zorlanmaya başladığımı farkediyorum, sizde de durum öyle mi? Bilgi çağında yaşamaktan büyük mutluluk duyuyorum, eyvallah. Ancak bazen de o bilgi çağının birer tutsağıymışız gibi hissediyorum kendimi ve bu beni duygusal bir çöküntüye sürüklüyor.
Esasında bu duygusal çöküntünün başlangıcını, Google’ın Google Reader’ı kapatmasına kadar götürebilirim sanırım. O zamanlar daha sade ve basit bir hayatımız vardı. Takip ettiğimiz kaynak sayısı belliydi, o kaynaklarda günlük girilebilecek maksimum içerik sayısı belliydi. Günün sonunda tüm listemizi gözden geçirir, haberdar olmak istediğimiz her konudan / her insandan bir şeyler okumuş olmanın verdiği huzur ile bilgisayarlarımızı kapatırdık. Mutlu günlerdi gerçekten. Google Reader sonrası içinde bulunduğumuz dünyada ise tam bir yangın yerinin ortasındayız artık.


Google Reader’ın mirasına önce Feedly talip oldu ve Google Reader’a çok benzer bir RSS okuyucusu sundu bizlere. Ancak biz artık o eski dönemde yaşamıyorduk ve okumamız gereken şeyler günden güne, çığ gibi artıyordu. Takip ettiğimiz haber kaynaklarının gün içerisinde sundukları içerik sayısı artık onları, yirmileri, otuzları buluyor kolayca ve biz tüm bu içerikleri okuyup, idrak edip tekrardan paylaşarak sistemin çarklarını dönürmeye çalışıyoruz. İpin ucunu kaçırdığınız anda blog listenizin tepesinde (+999) ibaresi ile karşı karşıya kalmanız işten bile değil. Sinir bozucu!

Sonrasında Flipboard girdi hayatımıza, muhteşem tasarımı ile hepimizi büyüledi. Ancak burada da sorun takip edilen kaynak sayısının artmasıyla başladı. Zira her ne kadar akıllı telefon ve tabletlerimizde gerçek bir dergiye benzer şekilde sayfaları çevirmek zevk veriyorsa da bir süre sonra ikinci üçüncü sayfaya koyduğunuz kaynakları hiç okumadığınızı fark etmeye başlıyordunuz. Flipboard ile eş zamanlı olarak var olan Zite ise başka bir alternatifimizdi. Flipboard gibi tasarımda değil de işlevsellikte bir inovasyon getiriyordu: “Sen hangi mecrayı takip etmek istediğini değil hangi konuda bilgi sahibi olmak istediğini söyle, ben sana tüm mecralardaki o konudaki haberleri bulur getiririm.” Bu gerçek anlamda kullanıcı deneyimimi iyileştiren bir özellikti benim için. Ancak burada da tasarım ve okuma deneyimi konusunda aksaklıklar vardı ve son olarak geçtiğimiz yıl Zite, Flipboard tarafından satın alındı.
“999+ okunacak içerik” dünyasında, panik atak geçirmeden seçtiğimiz kaynakları takip ederek dünyadan ve ilgilendiğimiz konulardan haberdar olmamız için yeni bir cengaver daha çıktı er meydanına, ismi Bundle. Yaklaşık bir haftadır kullandığım bu uygulama; sade bir tasarımı, iyi bir okuma deneyimini ve bunların yanında çok doğru iç görülere dayanan fonksiyonel faydaları bir araya toplamış durumda.

 

Uygulamanın iyi yanları nedir derseniz eğer öncelikle çok zengin bir yerli içerik kaynağı havuzu olduğunu söyleyebilirim, zira uygulamanın geliştiricisi Türkiye’de faaliyet gösteren bir ajans, Dwarf Planet. Bu bakımdan hemen hemen her gazeteyi dijital içerik kaynağı olarak kendi “Bundle”ınıza eklemeniz mümkün. Gazetelerin yanında edebiyat, teknoloji, spor, fotoğraf, magazin, ekonomi ve bunun gibi pek çok konu başlığı için hem yerli hem de dünyadan onlarca farklı kaynak var takibe alabileceğiniz. Özgün içerik üreten bloglar da bu kaynak listesinin içerisinde! Kendi kaynak grubunuzu oluşturduktan sonra akan haberleri tipografik ve ızgara mantığı ile tasarlanmış bir arayüzle görüyorsunuz ki bu okuma deneyimini iyileştiren bir detay. Benim en sevdiğim özelliği ise zamanın kısıtlı olduğu anlarda en güncel haberlere ulaşabilmemiz için var olan 15 – 30 – 60 dakika filtreleme butonları. Bu butonları kullanarak en güncel haberlere ulaşabiliyoruz. Anlık bildirimler ile son dakika haberlerden haberdar edebilmesi de cabası. Sevmediğim tek yönü ise e-mail ve sosyal medya paylaşımlarında URL’leri ve haberleri kendi uygulama çerçevesi içerisinde görüntülemeye zorlaması diyebilirim. Umarım önümüzdeki günlerde bu uygulamalarından vazgeçerler.
Şu anda sadece iPhone ve iPad’de var olan uygulamanın özelliklerini daha yakından görmek isterseniz aşağıdaki videoyu seyretmenizi tavsiye ederim. Uygulamanın websitesine gitmek isterseniz bu linke tıklayabilirsiniz: http://bundletheworld.comUygulamayı direkt olarak telefonunuza indirmek içinse sizi şöyle alalım: https://itunes.apple.com/tr/app/id830521905 

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

Teşekkürler Flipboard!