11
Şub
2016
1

[Güncellendi] Müjdeler olsun: Yepyeni bir Harry Potter kitabı geliyor

Güncelleme:

Yeni kitap haberleri gelince herkes gibi biz de çok heyecanlanmıştık, ancak akşam saatlerinde bizzat J.K. Rowling tarafından bir düzeltme mesajı yayınlandı.

31 Temmuz’da yayınlanacak olan kitap, yeni bir Harry Potter romanı değil, tiyatro oyunu olarak sergilenecek olan “Harry Potter and the Cursed Child” oyununun senaryosuymuş. İçimiz biraz buruldu tabi, ama buna da şükür 🙁

********

Harry Potter serisinin sekizinci kitabı mı geliyor yoksa? Kesinlikle evet! Bizi çok heyecanlandıran bu haberi dün okur okumaz önce sevinçten havalara uçtuk, sonra da bunu hemen paylaşalım istedik. Geçen sene duyurulduğu üzere, JK Rowling, Jack Thorne ve John Tiffany hikayeyi devam ettirmeye karar vermişler ve birlikte bir tiyatro oyunu yazmışlardı. Dün ise, Harry Potter and the Cursed Child isimli tiyatro oyununun senaryosun, prömiyerin hemen ardından basılı olarak satışa sunulacağı açıklandı.

set_harry_potter_deathly_hallows_daniel_radcliffe_albus_640

Cursed Child’ın iki bölümlük bir macera olacağı biliniyor. İlk bölümde Harry’nin Dursley’lerin yanında geçirdiği korkunç yıllar, yani Hogwarts’a kabul almadan evvelki hayatının anlatıldığı, ikinci bölümde ise Sihir Bakanlığı’nda çalışmakta olan memur Harry’nin üç çocuğundan en genci olan Albus Severus’un aile mirasıyla mücadelesi ve öğrenilen rahatsız edici bir sırla beraber baba – oğulun ilişkilerileri konu ediliyor.

harry-potter-sequel-cursed-child

“Harry Potter and the Cursed Child” Ağustos ayında okuyucularla buluşacak!

31 Temmuz gece yarısından sonra, yani Harry Potter’ın doğum gününde satışa sunulacak olan kitap için şimdiden heyecanlı bekleyişimize başladık. JK Rowling’in Harry Potter dünyasına dair online ansiklopedisi Pottermore da eşzamanlı olarak kitabın ebook versiyonunu yayımlayacak. 2007 yılında yayımlanan ve serinin yedinci ve son kitabı olan Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nın ardından gelen bu kitap için ‘serinin sekizinci kitabı’ deniyor. Tiyatro oyununun biletleri ise 2015 yılının Ekim ayında satışa çıkar çıkmaz tükenmişti. Şanslı seyirciler oyunun iki bölümünü farklı günlerde ya da tek bir günde seyretme şansına da sahip olacaklar. (Yazar burada kıskançlıktan kolunu kemirmeye başlamıştır.)

jk-rowling-defends-casting-of-black-actress-in-harry-potter-play-136402996715203901-151221132151

2017 yılı için de sürprizler düşünülmüş bile. Harry Potter serisinin ilk kitabı, Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın 20. yılı kutlamaları kapsamında kitabın dört yeni baskısı yapılacak ve her biri Hogwarts’ın binalarını yani Gryffindor, Ravenclaw, Slytherin ve Hufflepuff’ı temsil ediyor olacakmış.

(Kaynak: http://www.theguardian.com/books/2016/feb/10/new-harry-potter-cursed-child-eighth-book-july-play-script )

 

 

Bu yazıları da beğenebilirsiniz

J.K. Rowling’den Gerçek Bir Roman: Boş Koltuk
Harry Potter’ı yeniden okumak için çok geç olmadığına işaret eden 5 neden
Oksa Pollock ya da Dünya edebiyatına güçlü bir kadın figürü daha katıldı
Duyduk duymadık demeyin, Boş Koltuk geliyor!