30
Mar
2016
2

Kamp Armen ve Artakalanların Hikayesi

Ermeni yetimlerin kendi elleriyle yaptığı Kamp Armen’i hatırlıyor musunuz? Bir kısmımızın yıkılmasıyla gündeme geldiğinde haberinin olduğu, aralarında Hrant Dink’in de yer aldığı birçok çocuk için kimliklerine umutla sarılmalarını sağlayan kampın hikayesini bu kez kampın başmimarı olan Hrant Güzelyan’dan ‘artakalanların hikayesi’ olarak okuyoruz.

Hrant Dink Vakfı yayınları tarafından bu ayın başında yayınlanan ‘Kamp Armen’e Giden Yol’ bir çırpıda okunacak kitaplardan. 1962 yılında Tuzla’da kurulan kampın kuruluşu için yapılan planlardan ve görüşmelerden başlayarak Güzelyan bizi 50 küsür senelik bir yolculuğa çıkarıyor.

FullSizeRender-2

Denize 500 metre ötede boş bir araziye 8-12 yaşındaki, özellikle İstanbul dışından gelmiş Ermeni çocuklar bütün bir yaz boyunca deniz kıyısından kovalarla taş ve kum taşıyarak, tulumbadan sırayla su çekerek kampın temelini atar, kampı adım adım inşa eder, geldiklerinde bomboş olan araziye agaçlar ekip bostanlık haline getirirler. Ve tabii devlet durur mu, 1979 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Asliye Hukuk başvurusu sonucunda dört sene süren bir dava ile yasal yollarla alınarak ve kelimenin tek anlamıyla yetimlerin alınteri ile kurulan kamp eski sahibine geri verilir. Boş arazisini satıp yıllar sonra içindeki kampla beraber tek kuruş ödemen geri alan eski sahibi ise burayı kısa sürede başkalarına satar ve elden ele geçen kamp yıllar içinde yıkık bir harabeye döner. Bu süre zarfında kampın iadesi için yapılan bütün başvurular ise tabii ki sonuçsuz kalır.

İşte Güzelyan, umudun ve mücadelenin bilmediğimiz kısımlarını bizimle paylaşıyor “artakalanların hikayesi’nde”. Hrant Dink’in “Davacıyım Ey insanlık!” diyerek yıkılma kararına isyan ettiği yazısını hatırlar bir çoğumuz. Daha sonra bu mücadeleyi –Kamp Armen’de tanıştığı– eşi Rakel Dink ‘mücadele varsa, umut da var’ diyerek devralmıştı. Aylarca süren direnişin ardından Kamp Armen geçen Kasım ayında Gedikpaşa Ermeni Prosteston Kilisesi Vakfına iade edildi. Nadir de olsa, gerçek hayatta mutlu sonlar da olabileceğinin en güzel kanıtı olarak, Kamp Armen’in geçmişini merak edenlerin ilgisini çekecektir Güzelyan’ın kitabı.

FullSizeRender

Son olarak, hazır Kütüphaneler Haftası’ndayken sizlerle başka güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Geçen sene yeni binasına taşınan Hrant Dink Vakfı’nın kütüphanesi geçen hafta itibariyle açıldı. Özellikle Ermeni Araştırmaları ve Türkiye’de azınlıklar üzerine özel arşiv ve koleksiyonlarla zenginleştirilecek olan kütüphanede 20 bin kitap ve süreli yayın olacak.

FullSizeRender-1

Şimdiden bünyesinde yüzlerce kitap bulunduran kütüphane benim gibi azınlık konuları ile ilgilenen araştırmacılar için tam bir hazine olacak. Bu arada söylemekte fayda var, eğer katkıda bulunmak isterseniz, kütüphane Türkiye’de azınlıklar, Ermeni Araştırmaları, tarihi, kültürü, dili ve edebiyatı gibi konulardaki kitap ve belgeleri bağış olarak kabul ediyor.